איזי ליבלר

נתניהו חייב להתעשת

נתניהו

Netanyahu must get his act together [1]

עלינו להתעלם ממקהלת האנשים הבלתי-מתפשרים שדוחקים בנו לומר לאמריקאים שלא יתערבו בעניינינו.

כל ראשי הממשלה הישראלים היו מודעים לחשיבות הקריטית שבשמירה על תמיכה מצד מעצמה גדולה, וראש הממשלה נתניהו אינו שונה בכך. הוא מבין כי תמיכת ארה"ב כיום חיונית ביותר לאור האווירה האנטי-ישראלית המטורפת המציפה את העולם. ארה"ב איננה רק מסייעת לנו לשמור על היתרון הטכנולוגי הצבאי מול אויבים מרים המבקשים את השמדתנו. ארה"ב היא המעצמה היחידה שביכולתה לבלום את ארגון הוועידה האסלאמית הדומיננטי ושמשיו, ובכלל אלו האירופאים, מלכפות כלפינו סנקציות בינלאומיות. כבר היינו עומדים בפני בעיות בלתי רגילות אילולא היתה זכות הוטו של ארה"ב במועצת הביטחון של האו"ם.

מאז בחירתו, נתניהו ניסה נואשות לאמץ גישה מרכזית ועשה ויתורים חד-צדדיים חסרי תקדים בכדי לרצות את אובמה, וכל זאת ללא הועיל. למרות כל הרטוריקה המושמעת על בריתנו הבלתי ניתנת לערעור, ארה"ב אינה מתנהגת כלפינו בצורה הוגנת. היא ביטלה הסכמים והבנות שהגענו אליהם עם ממשלים קודמים, התעלמה מפרובוקציות פלסטיניות והתנהגה כלפינו בצורה עלובה יותר מאשר לאויביה הגרועים ביותר.
ארה"ב אף מתערבת בגסות בענייני הפנים של מי שהיא לכאורה בת בריתה. נדמה כי לאמריקאים ישנה תכנית פעולה שמטרתה להביא להדחת נתניהו מתפקידו ולהחליפו במנהיג שיהיה קל יותר להשפעה. באופן אירוני ממשל אובמה היה מאופק הרבה יותר בעניין החלפת השלטון בטהרן.

האכזריות שהופגנה כלפינו בעקבות בנייה בשכונות יהודיות מעבר לקו הירוק בירושלים מבהילה ביותר ורומזת לנכונות להקריב אותנו על מזבח התועלתנות והמהירות בכדי זכות בתמיכה ערבית.
למרות התנצלותו המיידית והכנה של נתניהו על הטעות הדיפלומטית ותזמונה המגונה, הנשיא אובמה התעקש כי התקרית היתה נסיון מכוון להשפיל את ארה"ב. אובמה עשה זאת על-מנת להביא את ישראל למצב כניעה בפומבי.

התפתחויות אלו חיזקו את הקיצוניים האסלאמיים במאמצם לעודד ולהסית לאלימות בירושלים ולהגביר את מתקפות הרקטות מעזה. במידה ותפרוץ אינתיפאדה חדשה ניתן יהיה לומר כי הבוז שהפגין ממשל אובמה ביחסיו עימנו היה מרכיב מרכזי שגרם לפריצתה. מדיניותו של אובמה אף החלישה את האפשרות למשא ומתן ישיר.

באווירה זו, למרות שישנה הזדהות עם הדילמות הניצבות מול ראש הממשלה, בכל זאת תגובתו היתה מאכזבת. התחמקותו של נתניהו אל מול ההתקפות הפוגעניות שיזם אובמה השאירה את הרושם שראש הממשלה היה מבולבל ולא בטוח בעצמו. הוא יצא בהצהרות כלליות בנושא ירושלים וחזר על מנטרות חסרות תוכן והתעקש כי יחסינו עם ארה"ב נותרו איתנים כתמיד. נדמה כי האיש שתמיד יודע מה לומר, נותר ללא מלים.

לפי האולטימטום של קלינטון על ישראל לעצור את כל הבניה במזרח ירושלים, לשחרר אסירים פלסטינים ולהסכים לדון בכל סוגיות הליבה במסגרת שיחות הקרבה. כל זאת על-מנת לכפר על ה"עלבון" לארה"ב. הממשלה, בתגובה לכך ולאחר עיכוב משמעותי, דחתה באופן רשמי כל מגבלה על הבניה בירושלים אך היתה מעורפלת בהתייחסותה לנושאים האחרים.

לו ישראל היתה נכנעת לדרישות ארה"ב בנוגע לסדר היום, היו לכך תוצאות שליליות ל"משא ומתן" שיתנהל בשיחות הקרבה הממשמשות ובאות. ארה"ב מתעקשת כי היא רוצה לפעול אך ורק בתפקיד הגורם המתווך. אך כל האינדיקטורים מצביעים על כך כי במצב של קפאון, ארה"ב תכפה פתרון על ישראל וישראל תמצא את עצמה מנהלת משא ומתן עם האמריקאים במקום עם הפלסטינים. נוסף על תמיכתה בחלוקת ירושלים, ארה"ב ככל הנראה תערער על התעקשותה של ישראל לגבולות בני הגנה ולהנחה ארוכת הימים כי החלטה 242 של האו"ם בעניין הגבולות שלפני 67 מתייחסת אמנם לשטחים, אך לא לכל השטחים. עבאס יוכל לצפות מהצד בנינוחות במצב בו ארה"ב תלחץ על ישראל לעשות ויתורים חד-צדדיים נוספים, וכל זאת לפני שתושג הסכמתו למשא ומתן ישיר. עוברת בי חלחלה כשאני מנסה להבין מה עבר במוחה של הילארי קלינטון כאשר התרברבה בפני הבי-בי-סי על-כך שהלחץ על ישראל הניב את התוצאות הרצויות.

לרוב ראשי הממשלה הישראלים היו מפעם לפעם חילוקי דעות עם ארה"ב, ורובם הגנו בתוקף על האינטרסים של ישראל. נתניהו יכול ללמוד מהצהרותיהם של מנחם בגין ויצחק רבין לארה"ב בעניין ירושלים. בדחיית תגובתו, אפשר שנתניהו עודד את ממשל אובמה להגביר את הלחץ המופעל כלפינו.

איני טוען כי היה על נתניהו להביא את הנושא לכדי קיטוב על-ידי עימות עם הנשיא אובמה. אך ההתייחסות החוזרת לבנייה במזרח ירושלים בלבלה אנשים רבים. היא שתלה במוחם תמונה כי ישראל עוקרת מביתם ערבים ולא רק ממשיכה בבניה בפרברים יהודים לחלוטין בצפון ירושלים, שהם כיום חלק מישראל לא פחות מאשר תל-אביב.

נתניהו היה צריך להשתמש ביכולת ההתבטאות יוצאת הדופן בה התברך ולפנות לתושבי ישראל ולהזכיר שוב את הויתורים הנדיבים והנרחבים שעשתה ישראל ולהשוותם להתנהגות הבלתי מתפשרת והפושעת של בני שיחנו הפלסטינים.

בעוד שעל נתניהו להמנע מהתערבות בפוליטיקה הפנימית של ארה"ב, אמריקאים רבים התומכים בישראל היו מתרגזים לו היו מאמינים שממשלתם נוהגת כלפי ישראל בצורה בלתי הוגנת. במצבו הנוכחי המסוכן בפוליטיקה הפנימית, הנשיא אובמה לבטח ינסה להמנע מניכור של חלק נוסף מציבור בוחריו או הקונגרס. אך אם ניכשל בנסיון להגן במרץ על ענייננו ולהציגם כראוי, התמיכה מצד הציבור האמריקאי תתפורר.

דבר זה נכון גם לגבי יהודי ארה"ב. העיכוב במתן התגובה הישראלית יצר בלבול רב. עלינו להיות אסירי תודה לאייב פוקסמן מהליגה נגד השמצה, אדם שאינו בעל תכונות נציות, על כך שהתבטא באומץ לב מתחילת הפרשה ובכך מנע תוצאות שליליות נוספות. לאחר מכן, ובאופן מעומעם הרבה יותר, איפא"ק, וועידת הנשיאים והוועד היהודי-אמריקני הביעו את דאגתם ופנו לממשל בבקשה שישים קץ למשבר.

לעומת זאת, יהודים המתנגדים בעויינות לעמדתה של ישראל התבטאו בצורה אגרסיבית. המנהיג הרפורמי הרב אריק יופה קרא לישראל לשמוע לדרישות ארה"ב ולחדול מכל בניה בירושלים. כצפוי, תגובת ג'יי סטריט היתה חיזוק ממשל אובמה שיעמוד איתן וימשיך בהפעלת הלחץ על ישראל בכדי שזו תכנע לכל הדרישות של ארה"ב. תומס פרידמן, בעל טור ב"ניו יורק טיימס", נזף בג'ו ביידן על שלא ביטל את ביקורו. ג'ו קליין, בעל טור ב"טיים", האשים בגסות את איפא"ק בנאמנות כפולה.

אלו זמנים קשים ומתישים. על פניו נדמה כי המתיחות נרגעה, נתניהו עומד להפגש עם אובמה ורגשות חמים המאשרים מחדש את היחסים מובעות משני הצדדים. אך על נתניהו להמנע מאשליות לגבי הימים הקשים העתידים לבוא. ישנם כאלו בממשל אובמה אשר מטרתם העיקרית היא לרצות את הערבים ושמעודדים פתרון כפוי שלאו דוקא יקח בחשבון את צרכינו הקיומיים והבטחוניים הבסיסיים.

ישנן כיום הקבלות מצמררות בין ישראל לבין צ'כוסלובקיה שלפני מלחמת העולם השניה. ההבדל הוא שאזרחי ארה"ב, בניגוד לאירופאים של שנות ה-30, דורשים כי מנהיגיהם ינהיגו מדיניות חוץ המבוססת על מוסר והגינות. על נתניהו להבהיר כי אף-על-פי שאנו זקוקים לתמיכת ארה"ב, ישנם קווים אדומים שאף ממשלה ישראלית לא יכולה לחצות. כפי שלבטח נווכח מנאומו של ראש הממשלה שלנו בכנס איפא"ק, נאום שינשא עד למועד פרסום טור זה, אין מנהיג ישראלי מתאים יותר לייצג את ענייניה של ישראל מאשר בנימין נתניהו. אך עליו לייעל את ממשלתו, להתעשת ולחזור לעצמו.

[email protected] [2]