המדיניות שנוקט ממשל אובמה במזרח התיכון מובילה לסחרור ולצניחה חופשית אינסופית. אפילו ידידו של אובמה, נשיא הרשות מחמוד עבאס, האשים את נשיא ארה"ב ישירות בכך שהוליך אותו שולל. בראיון עמו שפורסם ב-'ניוזוייק', הוא טען כי "היה זה אובמה שהציע הקפאה מלאה בהתנחלויות. אמרתי בסדר, אני מסכים. שנינו עלינו על העץ הזה ביחד. לאחר מכן, הוא ירד מן הסולם והוא הזיז את הסולם, ואמר לי לקפוץ. שלוש פעמים הוא עשה את זה". במילים אחרות, יוזמתו של אובמה היא שהניעה את עבאס לדרוש באופן חסר תקדים כי ישראל תקפיא את כל הבנייה בהתנחלויות, כולל הפרברים היהודיים של מזרח ירושלים. כעת משתמש עבאס בפעולתו האימפולסיבית של אובמה כאמתלה לסירוב למשא ומתן עם ישראל, ולעמידה מן הצד בזמן שלחצים גלובאליים מופעלים על המדינה היהודית לביצוע ויתורים חד-צדדיים.

אובמה: מדיניות מזרח-תיכון קטסטרופלית

Print This Post

אובמה

The president's catastrophic Mideast policy

המדיניות שנוקט ממשל אובמה במזרח התיכון מובילה לסחרור ולצניחה חופשית אינסופית.

אפילו ידידו של אובמה, נשיא הרשות מחמוד עבאס, האשים את נשיא ארה"ב ישירות בכך שהוליך אותו שולל. בראיון עמו שפורסם ב-'ניוזוייק', הוא טען כי "היה זה אובמה שהציע הקפאה מלאה בהתנחלויות. אמרתי בסדר, אני מסכים. שנינו עלינו על העץ הזה ביחד. לאחר מכן, הוא ירד מן הסולם והוא הזיז את הסולם, ואמר לי לקפוץ. שלוש פעמים הוא עשה את זה".

במילים אחרות, יוזמתו של אובמה היא שהניעה את עבאס לדרוש באופן חסר תקדים כי ישראל תקפיא את כל הבנייה בהתנחלויות, כולל הפרברים היהודיים של מזרח ירושלים. כעת משתמש עבאס בפעולתו האימפולסיבית של אובמה כאמתלה לסירוב למשא ומתן עם ישראל, ולעמידה מן הצד בזמן שלחצים גלובאליים מופעלים על המדינה היהודית לביצוע ויתורים חד-צדדיים.

אך המדיניות האטומה וחסרת העקביות של אובמה בכל הקשור להפיכות בעולם הערבי היא שהביאה את ארה"ב לנפילה לבור ללא תחתית, וייתכן שאף הובילה לסופה הבלתי-הפיך של טיפת התמיכה האחרונה שעדיין נותרה לארה"ב בקרב האוטוקרטיות הערביות המתונות יותר.

מן הרגע הראשון, אובמה הפתיע את העולם במאמציו הנאיביים "להידבר" עם האיראנים העוינים, הקיצוניים והקנאים המבקשים להפוך למעצמה גרעינית. כאשר העם האיראני התקומם בדרכי שלום כנגד האייתוללות במהלך ה"מהפכה הירוקה", הנשיא האמריקאי נאלם, אפילו בזמן שהמשטר דיכא את האופוזיציה בברוטאליות.

אך כאשר מובארק- נשיא מצרים ובן-בריתה הנאמן ביותר של ארה"ב בעולם הערבי- עמד אל מול הפיכה מקומית, נטש אותו אובמה, דרש את התפטרותו ואפילו מנע ממנו את האפשרות לפרוש בכבוד.

הסעודים ומדינות פרו-אמריקאיות "מתונות" נוספות הוכו בתדהמה באשר לטיפולם של האמריקאים בבן-בריתם הנאמן ביותר. אין ספק כי הם אינם משלים עצמם יותר באשר ליכולתם להסתמך על תמיכה אמריקאית תחת ממשלו של אובמה.

למעשה, התחזיות הפסימיות ביותר לגבי תוצאותיהן של ההפיכות ה"דמוקרטיות" הללו מתחילות למרבה הצער להתגשם כעת.

האחים המוסלמים- אשר מספר חברים בורים בממשלו של אובמה תיארו כדמוקרטים, בעלי חשיבה פתוחה יותר ואפילו כ-"חילוניים ברובם"- הפכו לכוח החזק ביותר במצרים. על פי תוצאות סקר שפורסם לאחרונה על ידי מרכז המחקר PEW, 75% מן המצרים מחזיקים בדעות חיוביות כלפי האחים המוסלמים. ארה"ב זוכה לתיעוב- רק 15% שואפים ליחסים משופרים עמה. יותר מ-50% מן הנשאלים תומכים בביטול הסכמי השלום עם ישראל. המועצה הצבאית המצרית כבר החלה במהלכים לחידוש היחסים הדיפלומטיים עם איראן ואף אפשרה לספינות איראניות לחצות את תעלת סואץ.

המועמד בעל הסבירות הגבוהה ביותר להפוך לנשיא מצרים הוא עמר מוסא, אשר זוכה לתמיכתם של 89% מן הנשאלים בסקר. מוסא הוא המזכ"ל הדמגוגי של הליגה הערבית, אשר שנאתו כלפי ישראל הייתה כה אימתנית עד שמובארק נאלץ לפטר אותו מתפקידו כשר החוץ. רק לפני שבוע הצהיר כי הסכמי קמפ דיוויד אינם רלוונטיים יותר. המועמד השני, מוחמד אל-בראדעי, אמר כי אם ישראל תמצא עצמה במלחמה מול חמאס, מצרים תאלץ להגיב צבאית. מעל 62% מן הנסקרים תומכים בהפיכתה של מצרים למדינת שריעה. בגידתו של אובמה במובארק הובילה ישירות, אם כך, לכינונו של משטר קיצוני ואנטי-מערבי יותר.

אך המצב האזורי גרוע אף יותר. בלוב, תמיכתו של אובמה בהפלתו של הקולונל קדאפי המופרע אך הפרו-מערבי הביאה למלחמת אזרחים. אם קדאפי ינצח, הוא ישוב ללא ספק לדרכי הטרור המרושעות שבהן הלך בעבר ושעליהן ויתר מיוזמתו. אם המורדים יגברו עליו, אנו עלולים למצוא אלמנטים של אל-קאעידה תופסים תפקיד משמעותי במדינה. הסיפור דומה בתימן, אשר קיימת סבירות גבוהה כי לאחר הדחתו של הנשיא עלי סלה תהפוך למדינת טרור מושבעת שבה שולט אל-קאעידה.

בלתי נתפסת עוד יותר הייתה תגובתו הפושרת לחלוטין של אובמה לאמצעים הברוטאליים שנקט הדיקטטור הסורי בשאר אל-אסד כנגד מפגינים שלווים, אמצעים אשר גרמו לדיכוי שהפעיל מובארק להחוויר בהשוואה.

אסד, אויב מושבע של ארה"ב ובן-ברית קרוב של המשטר האיראני, אפשר לכוחות אל-קאעידה לעבור בסוריה בדרכם להילחם בכוחות אמריקאים בעיראק. הוא מממן עיקרי של ארגון הטרור של חיזבאללה ושימש כצינור להעברת כלי הנשק של הארגון. הוא מארח את חמאס בדמשק, עמד מאחורי רצח ראש הממשלה הלבנוני, שאף להשגת נשק גרעיני והתנגד נמרצות להסכמי השלום של מצרים עם ישראל.

על כן אין הגיון בכך שלאחר הריגתם הברוטאלית של מאות מפגינים ולאחר שהבהיר אסד כי לא יהסס להרוג אזרחים נוספים על מנת למגר כל אופוזיציה, אובמה לא קרא להתפטרותו ולא החל בהפעלתן של סנקציות משמעותיות כלשהן כפי שעשה עם לוב.

אנו נותרים, אם כן, עם תחושת מבוכה. האם הממשל כה מנותק מן המציאות עד כי הוא אכן מאמין למזכירת המדינה הילארי קלינטון כאשר היא מתייחס לאסד הרודן כרפורמטור? או שיש אג'נדה נסתרת שלה אנו לא מודעים?

תחושת הבטן שלי היא כי אין כאן קנוניה. זהו פועל יוצא של חוסר כשירות ותפקוד לקוי מוחלטים. אובמה חושף את עצמו, יום אחרי יום, כחובבן בתחום יחסי החוץ. והיועצים האידיאולוגיים הליבראליים שלו מבולבלים לא פחות.

זה מדהים. יש לנו נשיא אמריקאי המגנה את הפרטנרית הדמוקרטית האמתית היחידה שלו במזרח התיכון על כך שהיא בונה דירות בפרברי עיר הבירה שלה. הוא בוגד במנהיג המצרי חוסני מובארק, אשר תמך באמריקה בנאמנות במשך ארבעה עשורים, ובכך סולל את הדרך למשטר עוין הרבה יותר. ואולם, הוא מהסס להגיב לאחד מהאויבים המושבעים ביותר של ארה"ב בעולם הערבי.

על כן, אל לנו להיות אחוזים באשליות כי אובמה ייזום פעילות משמעותית כלשהי למיגור שאיפותיה הגרעיניות של איראן.

לסיכום: ממשל אובמה החליש את ישראל, נטש את בנות-בריתו הערביות ופייס את אויביה הגדולים של אמריקה.

ג'ימי קרטר נחשב לאחד מנשיאיה הגרועים ביותר של ארצות הברית. אך היום, אין כמעט ספק כי אובמה מתברר כנשיא גרוע הרבה יותר, ועלול להירשם בדפי ההיסטוריה כאיש האחראי לסיוע להשפלות לאומיות חוזרות ונשנות ולפיחות במעמדה של ארצות הברית כמעצמת-על- יותר מאשר כל נשיא אחר בהיסטוריה. אם נצטט את אחד מתומכיו המפוכחים, היועץ לביטחון לאומי של הנשיא קרטר זביגנייב בז'ז'ינסקי, יכולותיו של אובמה הופחתו "מיצירת אסטרטגיה להטפה".

נותר לנו רק לקוות ולהתפלל כי הרפובליקנים יתארגנו וימנו מועמד אמין לבחירות לנשיאות. מצמרר לשקול את הנזק שעלול אובמה לגרום למעמדה הבינלאומי של אמריקה במידה וייבחר לקדנציה שנייה, שבה יהיה חף משיקולים וממגבלות אלקטורליים. הנזק שעלולה התדרדרותה המתמשכת וחולשתה של ארצות הברית לגרום לציוויליזציה המערבית הוא מבהיל בהחלט.

ileibler@netvision.net.ilCopyrıght 2014 Isi Leibler. All RIGHTS RESERVED.
Web development: Studio Erez

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann